Jste zde

Domů

Historie a památky

Historie v datech, 2. část

Hlavní město souostroví Maledivy
Autor: nattu

1. ledna 1953 byla vyhlášena "Maledivská republika" , nicméně téhož roku 21. srpna byl opět obnoven sultanát. O 4 roky později je zvolen premiérem Ibrahim Nasir a ten mění podmínky pronájmu ostrova Gan (Addu Atol). Vyžaduje, aby Britové nezaměstnávali domácí síly.

Dne 26. července 1965 se Britové vzdávají protektorátu a Maledivy získávají plnou nezávislost díky členství ve společenství Commonwealth. Jen o dva dny později bylo potvrzeno jejich plné členství v Organizaci spojených národů.

Historie v datech, 1. část

Maledivy a západ slunce

O prvním osídlení souostroví Maledivy jsou jen kusé informace. Je ale jasné, že již před zavedením islámského náboženství, podle křesťanského kalendáře to bylo v roce 1153, převládal na ostrovech nejen buddhismus, ale i hinduismus.

Vykopávky dokazují, že již stoupenci slunečního kultu zde zanechali kamenné svědky o jejich přítomnosti. Archeolog Thor Heyerdahl a jeho tým objevil v letech 1983 a 1984 stupňovité pyramidy podobné věžím "zikkurat", což svědčí o ještě dřívějším osídlení.

Návštěva Malé, 2. část

Maledivský ostrov Malé - Páteční mešita
Autor: Paolo Rosa

Mešity

Ze tří nejkrásnějších mešit na Maledivách se dvě tyčí právě v hlavním městě. Hukuru Miskiiy byla postavena za panování oblíbeného a charismatického sultána Ibrahima Iskandara I. v polovině 17. století. Druhou zajímavou je Páteční mešita, která se svojí zlatou kopulí dominuje panoramatu města.

Okružní prohlídka

Makunudhoo

Maledivský atol Makunudhoo

Makunudhoo (nebo také Makunudu, dříve Malcolm Atol) je nejzápadnější atol souostroví Maledivy, nachází se v jeho severní části. Je součástí Haa Dhaalu Atolu. Leží 18 km západně od severozápadní strany mnohem většího atolu Thiladhunmathi - Miladummadulhu, od kterého je oddělen hlubokým průlivem. Má celkovou rozlohu 142,48 km², z toho je cca 0,96 km² pevnina, která je rozdělena na čtyři ostrovy.

Maledivy na Facebooku