Jste zde

Domů

Maledivy v kostce

Atol, Maledivy

Chcete strávit dovolenou v ráji? Pak navštivte souostroví Maledivy v Indickém oceánu. Souostroví leží asi 500 kilometrů jihozápadně od Indie a skládá se z více než 1100 mělkých korálových ostrovů.

Všude zeleně „září“ tropická flóra, všude vidíte bílé písečné pláže s palmami, na které se připojují tyrkysově modré laguny. Ostrovy jsou chráněny velkými korálovými útesy.

Národním jazykem je maledivština „divehi“, ale v turistických centrech se domluvíte i anglicky, německy, italsky anebo francouzsky.

Už jen přílet na mezinárodní letiště v Malé, hlavním městě Malediv, je nezapomenutelným zážitkem. Ze vzduchu souostroví působí dojmem barevných cákanců s tyrkysově zbarvenými okraji tmavěmodrého moře.

Ostrovy jsou geograficky rozděleny do kruhů, které se nazývají atoly. Jeden atol uzavírá laguna s mělkým, písčitým dnem a relativně malou hloubkou 35 – 85 m. Kolem okraje atolu je vnější útes, který je křižován kanály v nepravidelných intervalech. Ty se starají o to, že mořská voda může přitékat i odtékat z centrální laguny.

Pro hlavní atoly existují dvě označení. Jednou je to zeměpisný název a potom administrativní označení. Dva geograficky oddělené atoly mohou patřit do jednoho správního obvodu. To je příklad Severní a Jižního Malé Atolu, které patří do obvodu Kaafu.

Atoly jsou velmi rozdílné, co se týče jejich velikosti a množství ostrovů. Nejmenším atolem je Toddu, který se skládá pouze z jednoho ostrova a má průměr asi dva kilometry.

Největším atolem je Huvvaddu umístěný na jihu Malediv, má rozlohu 74 x 65 km a zahrnuje 250 ostrovů. Celkem je zde 26 atolů s přibližně 1200 ostrovy, z toho je obydlených jen asi 200. Asi 90 dalších ostrovů je využíváno jako turistické resorty.

Mezi místními a prázdninovými ostrovy je velký rozdíl. Některé ostrovy obývané Maledivany jsou pro návštěvníky uzavřené tak, aby byl jejich muslimský život chráněn před cizími vlivy.

Jinak je vliv cestovního ruchu zcela pod kontrolou vlády. Stavbám velkých hotelů bylo zabráněno již od samého počátku, vícepodlažní budovy předpisy zakazují. Proto je také každoroční počet návštěvníků omezen.

Nabídka aktivit pro volný čas je na Maledivách prakticky neomezená a bez problémů se může srovnávat se západními standardy. Středem zájmu jsou samozřejmě četné písečné pláže a laguny, které jsou ideální pro koupání a opalování.

Výborné jsou také potápěčské lokality před korálovými útesy jednotlivých ostrovů. Zde můžete objevovat barevný podmořský svět a zapomenout na všechno kolem sebe. V nabídce jsou i noční ponory, které jsou opravdu velmi speciálním zážitkem.

Z ostrova Bandos se pořádají lodní výlety na Shark Point. V tomto místě se to hemží žraloky a vy můžete sledovat, jak je místní potápěči krmí ručně.

Stejně tak jsou Maledivy ideálním místem pro všechny ostatní vodní sporty jako je surfování, jachting a vodní lyžování. Turistické resorty nabízejí další sporty jako tenis, volejbal, badminton nebo fotbal.

Ve večerních hodinách si pak můžete odpočinout v jednom z hotelových barů nebo se vydat na romantickou procházku po pláži ve svitu měsíce, když se hvězdy odrážejí na vodní hladině.

Klima na Maledivách je horké a tropické. Dvakrát do roka na souostroví přichází monzun, který zejména v červnu a červenci přináší hodně větru a deště. Teploty však skoro nikdy neklesají pod 25 stupňů. Nejlepší období pro dovolenou je od listopadu do dubna, kdy je také klima pro Evropany nejpříjemnější.

Maledivy na Facebooku